Απαραίτητη η Προσκόμιση SafePass στους Εσωτερικούς Χώρους του Πανεπιστημίου

Από την 1η Αυγούστου 2021 και μέχρι νεοτέρας ενημέρωσης, για τη προσέλευση όλων των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας και των επισκεπτών ηλικίας 12 ετών και άνω στους χώρους του Πανεπιστημίου, θα απαιτείται η κατοχή και επίδειξη επίσημου πιστοποιητικού SafePass. Επιπρόσθετα, ο/η κάτοχος του πιστοποιητικού οφείλει να φέρει μαζί του/της δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο, προς ταυτοποίηση.

Τονίζεται ότι συνεχίζουν να ισχύουν τα μέτρα ελέγχου της διασποράς της ασθένειας COVID-19 συμπεριλαμβανομένου της υποχρεωτικής κατάλληλης χρήσης μάσκας, η τήρηση των ελάχιστων αποστάσεων μεταξύ των ατόμων, η τήρηση των μεγίστων αριθμών ατόμων που μπορούν να βρίσκονται ταυτόχρονα σε κάποιο χώρο και η αποφυγή συνωστισμού.

Οι προϋποθέσεις κατοχής SafePass είναι μια εκ των ακόλουθων:

1. Πιστοποιητικό εμβολιασμού για την ασθένεια του COVID-19 τουλάχιστον με τη μία δόση και νοουμένου ότι έχει παρέλθει διάστημα τριών (3) εβδομάδων μετά την ημερομηνία εμβολιασμού
  2. Αποδεικτικό στοιχείο στις περιπτώσεις προσώπων που νόσησαν από την ασθένεια του COVID-19 και νοουμένου ότι δεν έχει παρέλθει διάστημα έξι (6) μηνών από την ημερομηνία δειγματοληψίας της αρχικής τους θετικής διάγνωσης
  3. Αρνητικό αποτέλεσμα εργαστηριακής εξέτασης ή εξέτασης ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου για την ασθένεια του COVID-19 με τη δειγματοληψία να έχει πραγματοποιηθεί εντός 72 ωρών