Διαγωνισμός ǀ «Ποιο είναι το όραμά σου για την εκπαίδευση του 21ου αιώνα;»

Διεκδικήστε υποτροφίες ύψους 25% στα δίδακτρα για τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών Δημοτικής και Προδημοτικής Εκπαίδευσης

Η εκπαίδευση σήμερα βιώνει δραστικές και ραγδαίες αλλαγές, μεταξύ αυτών η ταχεία ανάπτυξη της τεχνολογίας η οποία επιβάλλει νέες μεθόδους, προσεγγίσεις και εργαλεία στη διδακτική πράξη. Επιπρόσθετα, οι σύγχρονες κοινωνικοοικονομικές συγκυρίες προσφέρουν περιβάλλοντα διαπολιτισμικά και καλούν εκπαιδευτικούς και εκπαιδευόμενους να συνυπάρξουν αρμονικά, συνεργατικά και αποτελεσματικά μέσα σε αυτά. Επιπλέον, η έγκαιρη αξιολόγηση μαθησιακών δυσκολίων βοηθά στην πρόληψη και ενίσχυση των μαθητών, δημιουργώντας συμπεριληπτικά και δημοκρατικά περιβάλλοντα μάθησης.

Στο πλαίσιο αυτό καλείστε να δημιουργήσετε ένα βίντεο με μέγιστη διάρκεια τριών λεπτών, στο οποίο να παρουσιάζετε σύντομα τον εαυτό σας, τα ενδιαφέροντά σας και να εξηγείτε επιχειρηματολογώντας το όραμά σας για την εκπαίδευση του 21ου αιώνα. Μπορείτε να εστιάσετε σε όλα ή σε κάποια από τα πιο κάτω θέματα σε σχέση με το πώς νομίζετε ότι πρέπει να είναι η εκπαίδευση που παρέχει ένα σύγχρονο σχολείο σε επίπεδο:

• Διεύθυνσης
  • Εκπαιδευτικών
  • Διδακτικών προσεγγίσεων
  • Ύλης
  • Υποδομής
  • Συνεργασίας μεταξύ μαθητών

Τα βίντεο θα αξιολογηθούν από Επιτροπή Ακαδημαϊκών από το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με βάση τα ακόλουθα κριτήρια:

• Πρωτοτυπία
  • Κριτική σκέψη
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: Δευτέρα, 9 Σεπτεμβρίου 2024

Όροι και Προϋποθέσεις:

• Οι υποτροφίες διατίθενται μόνο σε νεοεισερχόμενους προπτυχιακούς φοιτητές πλήρους φοίτησης (30 ECTS ανά εξάμηνο).
  • Οι υποτροφίες θα ανανεώνονται ετησίως με κριτήριο την ακαδημαϊκή επίδοση του υποτρόφου (ελάχιστος γενικός βαθμός έτους GPA 2.5/4.0).
  • Σε περίπτωση εξασφάλισης δυο (2) η περισσότερων υποτροφιών ισχύει η υποτροφία με το μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης των διδάκτρων.
  • Οι συμμετέχοντες πρέπει να υποβάλουν βίντεο μέγιστης διάρκειας τριών λεπτών, με τίτλο:  «Ποιο είναι το όραμά σου για την εκπαίδευση του 21ου αιώνα;» στην ελληνική γλώσσα.
  • Η παρουσίαση πρέπει να είναι πρωτότυπη, δηλαδή να μην αποτελεί αντιγραφή ή παραλλαγή παρουσίασης άλλου δημιουργού.
  • Κάθε συμμετέχοντας, με την αποστολή του βίντεο, δίνει τη συγκατάθεση του για επεξεργασία των προσωπικών του δεδομένων για τις ανάγκες διεξαγωγής του εν λόγω διαγωνισμού, αλλά και οποιοδήποτε νόμιμο σκοπό, περιλαμβανομένης της αποστολής πληροφόρησης από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και τα συγγενικά του ιδρύματα για προγράμματα σπουδών, σεμινάρια, συνέδρια και πάσης επαγγελματικής ή ακαδημαϊκής φύσης δραστηριότητες.
  • Οι νικητές, για να μπορέσουν να διεκδικήσουν τις υποτροφίες, θα πρέπει να πληρούν τα απαιτούμενα κριτήρια εισδοχής, όπως καθορίζονται από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.
  • Οι νικητές θα ενημερωθούν για την απόφαση της κριτικής επιτροπής μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
  • Τα ονόματα των νικητών του διαγωνισμού θα δημοσιευτούν στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.
  • Η προθεσμία υποβολής της αίτησης εισδοχής, του βίντεο και της συνοδευτικής επιστολής, λήγει την Δευτέρα, 9 Σεπτεμβρίου 2024.

Οδηγίες για την μαγνητοσκόπηση του βίντεο:

1. Βεβαιωθείτε ότι το βίντεο σας είναι σταθερό – χρησιμοποιήστε τρίποδο αν είναι δυνατόν.
  2. Αποφύγετε τη χρήση του ψηφιακού ζουμ για να διατηρήσετε την ποιότητα του βίντεο.
  3. Το βίντεο πρέπει να είναι στην ελληνική γλώσσα και να έχει μέγιστη διάρκεια τριών λεπτών.
  4. Οποιαδήποτε μορφή βίντεο είναι αποδεκτή.
  5. Η ποιότητα ήχου πρέπει να είναι καλή.

Οδηγίες για υποβολή της αίτησης:

Η αίτηση εισδοχής, το βίντεο και η συνοδευτική επιστολή, θα πρέπει να υποβάλλονται με email στην κυρία Έλενα Κωνσταντίνου, Σύμβουλο Εισδοχής Φοιτητών (Τηλ. +357 22841526 | Email: [email protected]) ή στην κυρία Άντρια Εγγλέζου (Τηλ. +357 22841719 | Email: [email protected]) με τίτλο του email: «Αίτηση για υποτροφία στο προπτυχιακό πρόγραμμα Δημοτικής ή Προδημοτικής Εκπαίδευσης».

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.