Loading Events

Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, και σε επαγγελματίες που ασχολούνται με την ειδική/συμπεριληπτική εκπαίδευση.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου 2024 μεταξύ των ωρών 9:20–14:00 στο ξενοδοχείο Αμαλία στην Αθήνα.

Σκοπός της ημερίδας είναι η ανάδειξη του θέματος της κοινωνικής δικαιοσύνης και η προώθησή της στο πλαίσιο της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης στο σύγχρονο σχολείο. Επιμέρους θέματα της εν λόγω ημερίδας θα είναι το περιεχόμενο και η φιλοσοφία της Συμπεριληπτικής Εκπαίδευσης µε ειδική αναφορά στις διεθνείς προσπάθειες για ενδυνάμωση της εφαρμογής της στο σημερινό σχολείο, η διαφοροποίηση της διδασκαλίας µε τη χρήση της τεχνολογίας και τέλος ο ρόλος των εκπαιδευτικών στην αντιμετώπιση παρόμοιων περιπτώσεων στο σχολείο της νέας εποχής.

Συγκεκριμένα, θα δοθεί έμφαση:

α) Στη συμπερίληψη όλων των παιδιών στο σύγχρονο σχολείο και στη διαμόρφωση της διδασκαλίας για την καλύτερη διδασκαλία όλων των παιδιών,

β) Σε στρατηγικές-πρακτικές που πρέπει να αναπτύσσονται και να εφαρμόζονται στο μαθησιακό περιβάλλον, έτσι ώστε να βοηθιούνται τα παιδιά που αντιμετωπίζουν δυσκολίες στη μάθηση να συμμετέχουν ισότιμα στα μαθησιακά δρώμενα και

γ) Στην επικοινωνιακή κουλτούρα καθώς και στο ρόλο των εκπαιδευτικών στην ορθή διδασκαλία όλων των μαθητών στο σχολείο της νέας εποχής

Η ημερίδα διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (Έδρα UNESCO και Τμήμα Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης).

Η είσοδος στην ημερίδα είναι ελεύθερη, ενώ θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής σε όσους συμμετέχοντες παρευρεθούν με φυσική παρουσία.

Η ημερίδα θα μεταδίδεται και ζωντανά μέσω διαδικτύου.

Δήλωση συμμετοχής