Loading Events

Το Συνέδριο, που θα πραγματοποιηθεί στην Ελληνική γλώσσα, απευθύνεται σε όλους τους νοσηλευτές χειρουργείου που συμμετέχουν σε επεμβάσεις Ελάχιστης Επεμβατικής Χειρουργικής (Minimal Access Surgery) στα νοσηλευτήρια της Κύπρου, τόσο τα κρατικά όσο και τα ιδιωτικά.

Το επιστημονικό πρόγραμμα περιλαμβάνει θεωρητικό και πρακτικό μέρος και θα βοηθήσει στην κατανόηση των βασικών αρχών και των ορθών διαδικασιών για νοσηλευτικές παρεμβάσεις στις επεμβάσεις Ελάχιστης Επεμβατικής Χειρουργικής και Ενδοσκοπικής Χειρουργικής. Επιπλέον, ειδικοί στη διαχείριση συσκευών και εργαλείων θα παρέχουν πληροφορίες και κατευθυντήριες γραμμές για τη χρήση και τη συντήρηση του απαραίτητου εξοπλισμού.

Στόχοι του συνεδρίου:

1. Εμπλουτισμός γνώσεων και εμπειριών: Παροχή γνώσεων και εμπειριών σχετικά με τη νοσηλευτική χειρουργείου στις επεμβάσεις Ελάχιστης Επεμβατικής Χειρουργικής και Ενδοσκοπικής Χειρουργικής. Ενδεικτικά θέματα περιλαμβάνουν την ισορροπία υγρών στην υστεροσκόπηση, την προεγχειρητική προετοιμασία του ασθενούς, την τοποθέτηση του ασθενούς στο χειρουργικό τραπέζι, και την άμεση ανταπόκριση του νοσηλευτικού προσωπικού σε δύσκολες περιπτώσεις.
  2. Ενίσχυση του νοσηλευτικού ρόλου: Ανάδειξη της σημασίας του νοσηλευτικού ρόλου κατά τη Διαγνωστική και Χειρουργική Λαπαροσκόπηση/Υστεροσκόπηση.
  3. Οργάνωση και εργονομία στο χειρουργείο: Ενίσχυση της κατανόησης της απαραίτητης οργάνωσης και εργονομίας στο χειρουργείο για βελτιστοποίηση των διαδικασιών και της ασφάλειας.
  4. Εξοπλισμός και συντήρηση: Παροχή πληροφοριών σχετικά με τα εργαλεία και τον εξοπλισμό Ελάχιστης Επεμβατικής Χειρουργικής / Ενδοσκοπικής Χειρουργικής, καθώς και τις διαδικασίες συντήρησής τους.

Επιστημονική Επιτροπή

• Καθ. Βασίλειος Τάνος
  • Καθ. Θεόδωρος Κυπριανού
  • Δρ. Νικόλας Γαλάζης