News2022-04-18T22:06:46+03:00

UNIC News

Τρεις Φοιτήτριες και Μια Απόφοιτη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στους Ολυμπιακούς του Παρισιού 2024

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με περηφάνια ανακοινώνει ότι τρεις φοιτήτριες και μία απόφοιτή του θα εκπροσωπήσουν την Κύπρο και την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024. Οι αθλήτριες αυτές, που είναι εθνικές πρωταθλήτριες στα αθλήματά τους, θα συμμετάσχουν στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του κόσμου.

July 25th, 2024|

Υποτροφίες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας για το Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό πρόγραμμα στη Δημόσια Διοίκηση (MPA)

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανακοινώνει υποτροφίες για το Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό πρόγραμμα στη Δημόσια Διοίκηση για το Χειμερινό Εξάμηνο 2024, το οποίο αρχίζει στις 30 Σεπτεμβρίου 2024.

July 24th, 2024|

University of Nicosia Hosted the Leader of the European University Alliance NEOLAiA Work Package 5 “Increasing the Impact of Regional Research”

Faculty from the School of Behavioural, Social and Legal Sciences at Örebro University, Dr Magnus Kristoffersson, Associate Professor, and Dr Karin Blad, Senior Lecturer, visited the University of Nicosia between 10 and 13 June 2024.

July 23rd, 2024|

The Association of Electrical, Mechanical & Energy Engineering Consultants Awards Outstanding Graduates at University of Nicosia

On Thursday 27 June 2024, the Cyprus Association of Electrical, Mechanical & Energy Consultants presented awarded to the top graduates of the Department of Engineering of the University of Nicosia.

July 17th, 2024|

Ολοκληρώθηκε η Έκθεση του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Ετήσια Έκθεση του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, συγκεντρώνοντας πλήθος από φοιτητές, καθηγητές, αρχιτέκτονες, καθώς και εκπροσώπους της τοπικής κοινωνίας και των μέσων ενημέρωσης.

July 16th, 2024|

Διαγωνισμός ǀ «Ποιο είναι το όραμά σου για την εκπαίδευση του 21ου αιώνα;»

Η εκπαίδευση σήμερα βιώνει δραστικές και ραγδαίες αλλαγές, μεταξύ αυτών η ταχεία ανάπτυξη της τεχνολογίας η οποία επιβάλλει νέες μεθόδους, προσεγγίσεις και εργαλεία στη διδακτική πράξη.

July 16th, 2024|

Breath IN Symposium 2024: Advancing Knowledge on Indoor Air Quality and Well-being

The first Breath IN Symposium, which took place between 15 and 16 May 2024 at the University of Nicosia, brought together experts, researchers, and practitioners from across Europe to discuss the latest advancements and challenges in indoor air quality and its impact on human health and well-being.

July 11th, 2024|

Ημερίδες Ενημέρωσης στην Ελλάδα | Παρουσίαση του Προγράμματος Νομικής

Η ημερίδα απευθύνεται σε ενδιαφερόμενους και ενδιαφερόμενες που επιθυμούν να ενημερωθούν για τη νομική επιστήμη, τις νομικές σπουδές και το νομικό επάγγελμα.

July 10th, 2024|

Υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ Παγκυπρίου Συνδέσμου Νοσηλευτών και Μαιών ΠΑ.ΣΥ.Ν.Μ – Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Νοσηλευτών και Μαιών ΠΑ.ΣΥ.Ν.Μ και το Τμήμα Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ανανέωσαν πρόσφατα μνημόνιο συνεργασίας το οποίο σηματοδοτεί ένα σημαντικό βήμα προόδου στην προώθηση του τομέα της νοσηλευτικής εκπαίδευσης και επαγγελματικής ανάπτυξης.

July 10th, 2024|