Οι επόμενες μέρες θα δείξουν αν θα «μεταφραστούν» οι υψηλοί αριθμοί σε νοσηλείες – Οι πρώτες αντιδράσεις για το αρνητικό ρεκόρ κρουσμάτων – Τι λέει στη Cyprus Times ο Δρ. Καραγιάννης

Τον αντίκτυπο που θα έχουν τα σημερινά, σχεδόν δύο χιλιάδες κρούσματα της νόσου covid σε νοσηλείες αναμένουν οι ειδικοί για καθορισμό των επόμενων βημάτων διαχείρισης της πανδημίας.

Μιλώντας στη Cyprus Times το μέλος της Συμβουλευτικής Επιστημονικής Επιτροπής, Καθηγητής Μικροβιολογίας/Μοριακής Ιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Δρ. Πέτρος Καραγιάννης και κληθείς να σχολιάσει το αρνητικό ρεκόρ που καταγράφηκε σήμερα με τον εντοπισμό 1925 κρουσμάτων, ανέφερε πως ήταν αναμενόμενη μια τέτοια αύξηση, όχι ωστόσο σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

Όπως εξηγεί, ωστόσο, «πρώτη φορά έγιναν τόσα πολλά τεστ». Συγκεκριμένα διενεργήθηκαν 121,127 τεστ ανίχνευσης της νόσου με τη μοριακή μέθοδο (PCR) και τη μέθοδο ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου (antigen rapid test).

«Θα παρακολουθούμε την εικόνα και πρέπει να δούμε εάν πρόκειται για περιστατικά της μετάλλαξης Όμικρον ή όχι» τόνισε.

Την ίδια στιγμή, ο δρ. Καραγιάννης υπογραμμίζει πως σε κάθε περίπτωση η προσοχή των ειδικών αναφορικά με λήψη μέτρων, παραμένει στραμμένη στις νοσηλείες. «Θα δούμε τις επόμενες μέρες εάν οι υψηλοί αριθμοί μεταφραστούν και σε αύξηση ασθενών και πίεση στο σύστημα υγείας» σημείωσε.

Καταλήγοντας παρέπεμψε και στα δεδομένα από άλλες χώρες, στις οποίες παρατηρείται διπλασιασμός περιστατικών κάθε τρεις μέρες. «Δεν χρειάζεται πανικός αλλά στενή παρακολούθηση της κατάστασης» κατέληξε.

Source: Το αρνητικό ρεκόρ κρουσμάτων διαφοροποιεί δεδομένα; Τι λέει στη CΤ ο Δρ. Καραγιάννης | Cyprus Times